A hajnalkák alig várják, hogy beköszöntsön az igazi nyár, amikor virágözönükkel elkápráztathatják a virágkedvelőket.
A hajnalka bemutatása
A szulákfélék családjába tartozó, egynyári kúszónövény, a hajnalka (Ipomoea sp.) mutatós nyári dísz. Az édesburgonya és a kegyetlenül mélyen gyökerező, szinte mindent elfojtó aprószulák rokona. Gyorsan fejlődik.
Szív alakú levelei is mutatósak, de fő érdeme, hogy hónapokon át tölcséres virágok tucatjait hozza. Vonzza a beporzást végző rovarokat. Minden reggel új virágok nyílnak, amelyek dél körül becsukódnak. Csíkos, egyszínű, fehér, kék, viola és vörös színű fajták kaphatók. A legszebb mégis a ragyogó égszínkék hajnalka. Magassága eléri akár az 5 métert is. Júliustól októberig virágzik. Támasztékot igényel. Felfuttathatók zsinórra, huzalra, oszlopra, drótkerítésre stb.
Érdekességek a hajnalkáról
A kék hajnalka hallucinogén hatását már az aztékok felismerték, gyakorta jövőbe látó és rituális szertartásokhoz is használták. Európába a XVI. században érkezett a növény, magyar költők verseiben is olvashatunk a virágról. Tompa Mihály Hajnalka című költeményét 1847-ben írta, talán maga a név is innen származik. Fogyasztását nem ajánljuk. Mellékhatásai: bőrviszketés, a gyakori vizelési inger, esetleg a hasmenés, sőt hányinger, fejfájás is felléphet, ha díszkertészetből szerez be valaki vegyszerrel kezelt magvakat.
Hallottál már fehér hajnalkáról? Japán kutatók még ilyet is tudnak előállítani! Egy új géntechnológiát alkalmazva változtatták meg a japán hajnalka (Ipomoea nil) ibolyakék színét fehérre.
Hajnalka gondozása
A hajnalka fényigényes. A jó vízgazdálkodású talajt kedveli. Tápdús talajban nagy lombozatot fejleszt, de kevés virágot hoz.
Önvető. A magokból fejlődő példányok korán virágzanak. Április végén fészkekbe vetheted. Vetés előtt érdemes a magokat dörzspapírral párszor átsimogatni, majd egy éjszakára beáztatni. A fészkek egymástól 10-15 cm távolságra alakítsd ki. Lehet palántának is nevelni. A májusi fagyok elmúltával kiültetve hamarosan virágozni fog. Napos helyre, ferdén ültesd őket a támaszték felé döntve.
Hamar megtalálja a támasztékot, rácsavarodik. Száraz időben rendszeresen öntözést kíván, de ezen kívül nincs tennivalód. Esetleg mulcsozhatod, hogy segítsd a talaj nedvesen tartását körülötte. Nem kell sem metszeni, sem az elnyílt virágokat leszedni. Virágzásra ösztönözheted alacsony nitrogén magas foszfor tartalmú növénytáppal, úgy 4-6 hetente. Nedves, hűvös időjárás esetén gombabetegségek léphetnek fel. A fiatal növények leveleit előszeretett fogyasztják a nyulak, szarvasok, földikutyák. Ha ilyen veszély áll fent nem árt alacsony kerítést emelni a növények köré, tudván, hogy idővel erre is ráfutnak, de ilyenkor már kevésbé árt nekik, ha néhányszor megdézsmálják a leveleiket.
Íme néhány ötlet a hajnalka elhelyezésére
Általánosságban elmondható, hogy a kúszó hajnalka Gyorsan elrejti a kevésbé mutatós területeket, ami lehet egy légkondicionáló egység vagy egy szeméttároló. Erkélyre, balkonra is ültethető, akár árnyékolónak vagy térhatárolónak is kiváló.
Rácsok és lugasok: Az Ipomoea növények hegymászók, így rácsra, pergolára vagy támasztékra, pl. kerítésre futtatható.
Függőleges kertek: A hajnalka kiválóan alkalmazható függőleges kertekben vagy élő falakon. Használjon speciálisan tervezett függőleges támasztó rendszereket, vagy készítsd el magad a támasztékot, függőleges felületre erősíts konténerek vagy ültess növénytartó zsebekbe.
Vegyes háttér szegélyek: Ültesd háttérként, így futtatva kerítésre vagy falra, kombináld más egynyári, vagy évelő növényekkel vagy cserjékkel, amelyek kiegészítik színüket, vagy kontrasztot alkotnak lombozatukkal. Ezzel tetszetős és dinamikus hatást érhetsz el.
Konténerkertek: A hajnalkának helye van a balkonon, erkélyen. Válassz nagyméretű, rácsokkal vagy ellátott konténereket, használd ki kúszó tulajdonságát, kiváló térelválasztó.. Helye lehet virágtoronyban is.
Függő kosarak: Ügyesen elhelyezett függőkosarakban gyönyörű virágzuhatagával díszít.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás